Życie studenckie
Studia w Poznaniu
Poznań jest jednym z największych ośrodków uniwersyteckich w Polsce. Według danych z ostatnich lat na ok. 550 tysięcy mieszkańców miasta przypada ok. 130 tysięcy studentów, w tym 28 tysięcy studentów zagranicznych. Miasto oferuje możliwość kształcenia na blisko 230 kierunkach 28 uczelni, które zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach. Poza wybitną sferą akademicką, miasto Poznań zachęca szerokim wachlarzem perspektyw pracy oraz przeróżnych form aktywności kulturalnych, sportowych czy rekreacyjnych. Oprócz sztandarowych symboli miasta – rogala marcińskiego i ratuszowych koziołków – Poznań zachwyca przede wszystkim unikalnym klimatem, otwartością ludzi, szeroką gamą jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń artystycznych. Mieszkańcy ceniący sportowy tryb życia, o każdej porze roku mają możliwość rozwijania swoich pasji kajakarskich czy narciarskich dzięki kompleksowi sportowemu nad Jeziorem Maltańskim, a wciąż rozrastające się miejskie trasy rowerowe pozwalają dbać zarówno o dobrą kondycję fizyczną jak i kondycję środowiska. Entuzjaści muzyki na żywo odnajdą się wśród koncertowych tłumów podczas festiwali Enea Spring Break, Etno Port czy Era Jazzu. Odbywający się od ponad 25 lat Malta Festival, jako jedno z największych artystycznych wydarzeń Środkowo-Wschodniej Europy, zachwyci nawet najbardziej wymagających odbiorców interdyscyplinarnym i multikulturowym programem. Poznań zachwyca również mnogością terenów zielonych, plażami nad miejskimi akwenami i przestrzenią rekreacyjną nad Wartą, która w sezonie letnim, po zmroku, zamienia się w jedno z wielu miejsc spotkań rozrywkowych i integracyjnych. Mnogość instytucji kultury, teatrów oraz kin studyjnych nie pozwala zaznać nudy przez okrągły rok. Na entuzjastów życia wieczornego czeka niezliczona ilość kawiarni, klubów tanecznych, sal koncertowych i lokali gastronomicznych. Oprócz tego, Poznań podąża za dzisiejszymi potrzebami mieszkańców, udostępniając bezpłatnie bezprzewodowy dostęp do internetu na terenie miasta. Dla osób zupełnie nie znających miasta, a zainteresowanych rzetelnym zwiedzaniem we własnym tempie, idealną możliwością jest korzystanie z gotowych audioprzewodników. Darmowe nagrania opisujące różne trasy dostępne są na turystycznym portalu Poznania.
Studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Studia na UAP to doświadczenie najlepszych tradycji sztuki, ujętych w nieustannie ewoluujące kanony estetyczne, projektowe oraz teoretyczne. Największa uczelnia artystyczna w kraju, posiadająca jako jedyna wśród wyższych uczelni plastycznych status uniwersytetu, na 8 wydziałach kształci aż na 12 kierunkach:
- Animacja
- Architektura
- Architektura Wnętrz
- Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych
- Fotografia
- Grafika Artystyczna
- Grafika Projektowa
- Intermedia
- Kuratorstwo i Teorie Sztuki
- Malarstwo
- Rzeźba
- Scenografia
- Wzornictwo
Na potencjał naukowy a co za tym idzie szerszą ofertę edukacyjna ponadto składają się:
- Study in English
- Studiuj po Polsku
- Studium Pedagogiczne
- Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Kursy i Warsztaty UAP
Dla studentek i studentów UAP istnieje możliwość zakwaterowania w Domu Studenckim Politechniki Poznańskiej
SZCZEGÓŁY >> DOM STUDENCKI
Bogactwo i różnorodność oferty artystycznej, badawczej i przede wszystkim edukacyjnej przejawia się w możliwości kształcenia na klasycznych kierunkach prowadzonych w ramach interdyscyplinarnej perspektywy oraz kierunkach projektowych realizowanych w duchu szacunku dla tradycji kultury i krajobrazu, a także aktualnych kwestii wynikających z nierówności czy zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Nasza uczelnia to prężnie rozwijający się ośrodek teoretyczny, łączący pogłębioną refleksję nad kulturą połączoną z jej artystyczną praktyką.
Swobodny wybór pracowni jest sygnaturą, znakiem szczególnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Polega on na tym, że niezależnie od studiowanego kierunku, każdy student może wybrać dowolną spośród 143 nowoczesnych i autonomicznych pracowni artystycznych oraz projektowych – malarskich, graficznych, rysunkowych, projektowania ubioru, opakowań czy animacji komputerowej. Dodatkowo do dyspozycji studentów pozostają nowoczesne studio filmowe, laboratoria fotograficzne i wiele innych. Na uczelni działa również wiele kół naukowych.
Uczelnia posiada znajdującą się w ścisłym centrum Poznania sieć galerii sztuki – Miejskie Galerie UAP (we współpracy z Miastem Poznaniem oraz Fundacją Nowa UAP), galerię AT, galerię Rotundę, galerię NAD SCHODAMI, galerię NAPRZECIW, galerię nad-pod, galerię Na Wysokim Poziomie oraz zabytkowy pałac w Skokach – miejsce plenerów malarskich, warsztatów, a także rezydencji dla artystów.
Znaczny stopień umiędzynarodowienia UAP to rozbudowana współpraca z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą. W chwili obecnej uniwersytet ma podpisanych niemal 60 umów z uczelniami zagranicznymi w programie wymiany akademickiej Erasmus+. W ramach wymiany UAP odwiedza rocznie kilkudziesięciu studentów z różnych krajów, a polscy studenci naszej uczelni wyjeżdżają za granicę. Ponadto prowadzimy intensywną wymianę z państwami spoza Europy, takimi jak m.in. Chiny, Izrael, Brazylia, Japonia czy USA. Umiędzynarodowieniu Uczelni sprzyja również rozbudowany program Study in English umożliwiający kształcenie na wszystkich kierunkach i specjalnościach z wykładowym językiem angielskim. Rocznie w tym trybie kształci się kilkudziesięciu studentów z różnych stron świata. Nieodłącznym elementem życia uczelnianego są liczne wykłady otwarte, spotkania z uznanymi artystami i teoretykami kultury. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu należy do kilku elitarnych organizacji, takich jak European League of Institutes of the Arts (ELIA), Santander Universidades czy Heuright. W ramach współpracy międzynarodowej, obejmującej program Erasmus i liczne umowy dwustronne, studenci oraz kadra pedagogiczna mają okazję do zdobywania wiedzy w wielu uczelniach na całym świecie.
W 2019 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu obchodził stulecie istnienia.