Malarstwo PODYPLOMOWE
Malarstwo
studia podyplomowe
Studenci studiów podyplomowych pogłębiają doświadczenia i wiedzę z zakresu malarstwa i rysunku, a także zagadnień sztuki współczesnej.
Studia adresowane są do osób posiadających co najmniej dyplom licencjacki, chcących poszerzyć swoje zainteresowania o wiedzę o malarstwie. Celem studiów jest uświadomienie możliwości zbudowania własnego języka ekspresji w relacji do tradycji, jak i do współczesnych aspektów funkcjonowania obrazu. Istotą programu jest stworzenie warunków do wolnej dyskusji o sztuce, z jednej strony przez zajęcia warsztatowe, z drugiej strony przez zajęcia teoretyczne mające również charakter seminaryjny. Do dyspozycji są pracownie i laboratoria specjalistyczne poszerzające wiedzę i praktyczne możliwości realizacyjne.
Program studiów podyplomowych na kierunku Malarstwo skupia się na podstawowych i niezbędnych elementach praktyki artystycznej potrzebnych do świadomego budowania indywidualnego warsztatu artystycznego oraz krytycznej refleksji w dziedzinie rysunku i malarstwa.
Idea studiów polega na stworzeniu swoistego laboratorium doświadczeń do rozwijania samodzielnej twórczej pracy oraz spojrzenia poza sztywne i tylko pozornie nienaruszalne granice przedmiotu jakim jest obraz. Poprzez „globalny” charakter programu studiów podyplomowych, tzn. dzięki otwartej formule kontaktu z prowadzącymi, bezpośredniej współpracy przy poznawaniu i poszerzaniu własnego warsztatu oraz mierzeniu się z nowymi mediami i sposobami budowania obrazu, słuchacze zyskują zdolność otwartego spojrzenia na malarstwo jako możliwość „opowiadania” o sobie i swoim miejscu w rzeczywistości, również w kontekście nowych zjawisk artystycznych.
Struktura rocznych studiów podyplomowych na Kierunku Malarstwo składa się z dwóch podstawowych i wzajemnie się dopełniających części: pracy warsztatowej oraz pracy z ideą – podzielone na semestr I i II. Dotyczy to zarówno zajęć z zakresu malarstwa jak i zajęć z zakresu rysunku. Praca osoby na studiach podyplomowych oceniana jest co semestr w formie przeglądów zadań realizowanych podczas zajęć i we własnym zakresie. Dodatkowo, w każdym nowym roku akademickim na stanowisko prowadzącego zajęcia jest ustanawiany/na inny prowadzący/ca ze społeczności nauczycieli akademickich wchodzących w skład Wydziału Malarstwa i Rysunku. Celem jest przybliżenie filozofii i swoistej tradycji myśli środowiska budującego społeczność akademicką Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Programy zajęć studiów podyplomowych na kierunku malarstwo bazują na indywidualnym doświadczeniu, wiedzy oraz umiejętnościach danej osoby prowadzącej wraz z jej autorskim programem w ramach odgórnie ustalonej i zaplanowanej struktury podziału zajęć w roku akademickim na zajęcia w I semestrze, rozwijające warsztat, i w drugim semestrze, rozwijające pracę z ideą.
Osoba na studiach podyplomowych umożliwia zdobycie zaawansowanej wiedzy z zakresu malarstwa oraz wiedzy o sztuce i kulturze współczesnej, pogłębia świadomość artystyczną, rozwija kompetencje społeczne. Program studiów zakłada możliwość rozwoju kompetencji i indywidualnych umiejętności w zakresie malarstwa i rysunku oraz funkcjonowania na rynku sztuki.
Warunki Rekrutacji na studia:
Kandydat powinien legitymować się przynajmniej dyplomem licencjackim, posiadać podstawowe kompetencje rysunkowe i malarskie, szerokie zainteresowania dotyczące kultury i sztuki w najróżniejszych jej przejawach ze szczególnym uwzględnieniem historycznych i współczesnych aspektów malarstwa.
Rekrutacja na studia podyplomowe na kierunku malarstwo odbywa się w formie oceny przygotowanego przez kandydata/tkę portfolio wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami. Portfolio powinno zawierać wybrane realizacje z zakresu malarstwa i rysunku. Na tej podstawie komisja rekrutacyjna dokonuje kwalifikacji kandydatów.